Dítě jde poprvé do školky

Dítě má za sebou zápis do školky a nyní ho čeká první den. Stejně jako u všech ostatních životních změn, je důležitá příprava. Využijte každé vhodné chvíle k tomu, abyste si se svým potomkem povídali o tom, co ho ve školce čeká. Podstatné je, aby věděl, jak to ve školce vypadá, co se tam celý den dělá. Měl by i vědět, že tam bude jíst a spát, chodit na procházky či si hrát na zahradě. Možná vám to připadá legrační, ale dítě potřebuje vědět každý detail - kam si bude dávat své oblečení, kde tam mají toalety a umyvadlo, kde má svou postýlku na spaní,...Mluvte s ním a pokud na některou otázku neznáte odpověď, tak mu vysvětlete, že hned první den mu všechno vy či paní učitelka ukážete. Ujistěte ho, že se vůbec nemusí bát, že tam bude mít další děti a samozřejmě paní učitelku, která mu se vším pomůže.

Tip: Říkejte svému dítěti pravdu. Ničemu neprospějete, když ho budete chtít "natěšit" a školku mu popíšete jen v růžových barvách (můžeš si dělat kdy chceš a co chceš, všechny děti jsou úžasné a budou ti půjčovat všechny hračky,....). A naopak: nikdy ho nestrašte větami typu: "Počkej až půjdeš do školky, tam ti paní učitelka ukáže."

První den ve školce

Je fajn, když z prvního dne ve školce uděláte den slavnostní. Máte-li tu možnost, doprovoďte dítě oba, udělejte fotografie, nikam nespěchejte. Vyhnete se tak zbytečnému stresu a nervozitě. Ve školce mu pak vše ukažte, doprovoďte ho do třídy a v klidu předejte paní učitelce. V některých školkách mohou rodiče první den ještě chvíli zůstat se svým potomkem, jinde to mají zařízeno třeba jinak. Jestliže je to jen trochu možné, vyzvedněte ho třeba hned po obědě či po spaní a udělejte si pěkné odpoledne. Pro dítě, ale i pro vás je to nesmírně důležité. Uvědomte si, že váš syn či dcera právě učinili významný krok ve svém životě a zvládli ho. A to stojí za oslavu. Zároveň jim tak dáváte najevo, že přestože začali chodit do školky a trávíte spolu méně času, přesto jsou pro vás důležití a vždy si na ně najdete aspoň chvilku.

Samozřejmě ne vždy je možné to takto ideálně zařídit. Záleží na možnostech rodičů a dalších okolnostech. Přesto stojí zato ráno nespěchat a odpoledne či navečer jít s dítětem třeba na zmrzlinu a vyslechnout si, co ve školce zažilo.

Tip: s dítětem se v klidu rozlučte, řekněte mu, kdy pro něj přijdete a popřejte mu hezký den. Snažte se neplakat, tím byste mu to moc neusnadnili. Pokud naopak pláče váš potomek, pokuste se ho uklidnit, předejte ho paní učitelce a rozhodně loučení zbytečně neprotahujte (nebudete tomu možná věřit, ale někdy stačí, když se zavřou dveře třídy, dítě se najednou uklidní a jde si hrát s ostatními).

První týdny ve školce

Je jisté, že zpočátku je nutné, aby si dítě na školku zvyklo. Odpoledne či navečer bude možná unavené a protivné, bude se k vám chovat jinak než dosud. Navíc si určitě vyslechnete věty typu: "Ale paní učitelka říkala něco jiného," "My to ve školce děláme jinak," "Ve školce je jídlo mnohem lepší" a podobně. Asi vám to bude líto, ale neberte si to nijak osobně. Buďte rádi, že dítě přijímá školku se vším všudy (vždyť v ní tráví velkou část dne), že paní učitelka je pro něj důležitá a "bere" jí.

A zřejmě také časem nastane období, kdy do školky naopak nebude chtít chodit. Bude možná plakat, dělat scény,... Snažte se zjistit, zda ve školce nedošlo k nějaké změně, zda se dítě třeba jen nepohádalo s kamarádem, není-li třeba nuceno jíst jídla, která nemá rádo a podobně. Někdy jsou to maličkosti, které se dají v pohodě vyřešit. Zeptejte se nejen svého dítěte, ale také paní učitelky. Rozhodně to nenechávejte být bez povšimnutí.

Závěr

Rodiče znají své dítě ze všech nejlépe, a proto je jen na nich, aby zvážili, jak nejlépe ho připravit na tuto velkou životní změnu. Pro některé malé "školáčky" to bude snazší, pro jiné složitější. Ale dá se to zvládnout. Možná to bude vyžadovat jen více času a trpělivosti. Nakonec i pro mnohé dospělé není úplně lehké zvyknout si na nové prostředí a změny.