Distanční výuka v MŠ

Distanční výuka pro děti s povinnou školní docházkou.

Nastavení podmínek pro distanční výuku v MŠ Štěpánka pro děti, pro které je předškolní vzdělávání povinné.

Pokud z důvodu krizového opatření vyhlášeného podle krizového zákona, nebo z důvodu nařízení mimořádného opatření podle zvláštního zákona (KHS), anebo z důvodu nařízení karantény podle zákona o ochraně veřejného zdraví není možná osobní přítomnost většiny dětí, pro které je předškolní vzdělávání povinné, poskytuje škola dotčeným dětem vzdělávání distančním způsobem.

Vzdělávání distančním způsobem nemůže sice zcela nahradit běžnou výuku se všemi jejími aspekty, včetně socializační role. Přesto přes možné těžkosti při jejím zavádění a realizaci má distanční výuka potenciál pro rozvoj klíčových kompetencí, digitální gramotnosti, rozvoj inovativních metod či posilování role formativní zpětné vazby v procesu učení.

V případě, že se povinného předškolního vzdělávání nebude moci zúčastnit více než jedna polovina dětí, poskytne MŠ dotčeným dětem vzdělávání distančním způsobem.

V případě, že se opatření či karanténa týká pouze omezeného počtu dětí, který nepřekročí jednu polovinu dětí, pro které je vzdělávání povinné, pokračuje výuka těch, kteří zůstávají ve škole, běžným způsobem. MŠ nemá v tomto případě povinnost poskytovat vzdělávání distančním způsobem a postupuje obdobně jako v běžné situaci, kdy děti nejsou přítomní ve škole, např. z důvodu nemoci. S ohledem na organizační možnosti může MŠ poskytnout i těmto dotčeným dětem výukové materiály.

MŠ vždy přizpůsobí distanční výuku jak individuálním podmínkám jednotlivých dětí, tak také personálním a technickým možnostem MŠ.

Rodičům dětí bude zaslána vzdělávací nabídka na dané časové období (náměty na výukové aktivity, výtvarnou výchovu, pohybové aktivity, pracovní listy apod.) elektronicky e-mailem, dále si rodiče mohou vyzvednout materiály osobně v MŠ nebo se s MŠ spojí telefonicky.

Rodiče budou průběžně MŠ informovat o pokrocích dětí (osobně, telefonicky, elektronicky emailem.

Rodiče, pokud spolupracujete s dětmi při plnění úkolů zadávaných formou distančního vzdělávání, nezapomeňte, že i v době, kdy Vám karanténa nebo nařízení vlády znemožnilo běžný chod domácnosti, můžete využít čas ve prospěch upevnění rodinné sounáležitosti a společně rozvíjet své dítě. Máte možnost trávit s dětmi více času, povídat si, sdílet, pozorovat drobné každodenní pokroky dítěte, které obvykle ani nemáte možnost z důvodu pracovní vytíženosti postřehnout, a radovat se z nich.

Dětem i sobě můžete prospět, když se budete inspirovat následujícími doporučeními:

• věnujte čas cíleně dětem, povídejte si, vyprávějte

• podporujte děti v samostatnosti (péče o sebe - oblékání, hygiena...)

• zapojujte děti do běžných domácích činností (úklid, vaření, péče blízké, o květiny,              o zvířata...)

• dbejte na pravidelný režim

• podporujte rodinné rituály spojené s denními činnostmi i významnými událostmi (rituály před spaním, vítání a loučení, oslava tradic a výročí...)

• zapojte se aktivně do hry dítěte (stavebnice, skládanky, hry "na něco"...)

• s dětmi čtěte každý den, o přečteném si povídejte, pokládejte dětem k přečtenému otázky

• společně zpívejte, kreslete, malujte, modelujte, hýbejte se, hrajte společenské hry

• využijte získaný čas pro činnosti s dětmi, které jindy odkládáte, nestíháte (logopedická cvičení, sebeobslužné činnosti, pohybové aktivity...)

• povídejte si s dětmi i o současné situaci, děti se potřebují orientovat v tom, co se kolem nich děje, když se samy ptají, komentují, poskytněte jim přiměřené informace, je to pro ně důležité.

Kreativitě se meze nekladou. Dětství je krátké, jedinečné a neopakovatelné.

Využijme nabízené příležitosti k tomu, abychom si uvědomili, co je pro nás

důležité. Naše děti si to rozhodně zaslouží, a to nejen v době nouzového stavu.

Díky všem rodičům, které distanční vzdělávání berou odpovědně, jako jejich paní učitelky jejich přípravu.